Chodzi tu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. poz. 752).
Ministerstwo zwróciło uwagę, że nagminnym było dopuszczanie do użytku nowego wydania podręcznika, w którym zmiany obejmowały jedynie szatę graficzną i układ strony. Aby temu zapobiec, nowelizacja wprowadza ograniczenie możliwości składania wniosku o dopuszczenie książki do użytku szkolnego. Jeżeli zmiana w podręczniku nie przekracza 20 proc. treści, wniosku o dopuszczenie podręcznika nie będzie można złożyć przez trzy lata. Ministerstwo podkreśla, że taki zapis nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa przekazywania uczniom nieaktualnej wiedzy, bo korygowanie ewentualnych rozbieżności jest rolą nauczyciela.
Do procedury dopuszczania podręcznika do użytku wprowadzono obowiązek uzyskania dodatkowej, końcowej opinii językowej, w przypadku gdy opinia merytoryczno-dydaktyczna dopuszczenie podręcznika uzależnia od wprowadzenia odpowiednich poprawek
Zrezygnowano z dopuszczania do użytku podręczników wspomagających edukację, przeznaczonych do kształcenia ogólnego dla mniejszości narodowych i etnicznych posługujących się językiem regionalnym.
Przepisy określają również tryb dopuszczania do użytku podręczników przeznaczonych do nauki przedmiotów uzupełniających - przyrody oraz historii i społeczeństwa. 
Książki do tego ostatniego przedmiotu obowiązkowo będą musiały uwzględniać blok tematyczny - "Ojczysty Panteon i ojczyste spory".
Zmiany obejmują także kwestię dopuszczania do użytku szkolnego podręczników w formie elektronicznej. Doprecyzowano wymogi, jakie powinny spełniać tak, aby możliwe było korzystanie z nich przez uczniów o zróżnicowanych umiejętnościach w zakresie posługiwania się technologią informacyjną.
Rozporządzenie wejdzie w życie 18 lipca 2012 r. Zastąpi - obecnie regulujące tę materię - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. Nr 89, poz. 730).

Omówienia zmian w prawie pochodzą z serwisu 
Prawo Oświatowe/ABC>>