Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło nowe plany nauczania. Zgodnie z nimi uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może swobodnie wybierać przedmioty rozszerzone. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, który trafił do konsultacji. Ma wejść w życie 1 września 2012 r.
Dyrektor szkoły będzie mógł elastycznie planować kształcenie uczniów w ciągu roku szkolnego. To oznacza, że liczba zajęć z określonych przedmiotów dla tej samej klasy będzie mogła być różna w poszczególnych tygodniach.
Zgodnie z projektem jeśli uczeń zdecyduje się na kształcenie matematyczno-przyrodnicze, musi dodatkowo uczęszczać na zajęcia uzupełniające z historii i społeczeństwa. Jeśli natomiast wybierze naukę z przedmiotów humanistycznych musi swoją wiedzę uzupełnić o przyrodę. Celem takiego rozwiązania jest to, by szkoła zadbała o wszechstronne wykształcenie ucznia.
Zaproponowane przez resort przepisy rezygnują też z określania liczby godzin tygodniowo w cyklu kształcenia przeznaczonych na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, czyli na przykład ile godzin nauki języka polskiego musi być w tygodniowym planie nauczania. W to miejsce ministerstwo określiło minimalne ogólne liczby godzin przeznaczone na realizację podstawy programowej z poszczególnych zajęć (na przykład ile godzin zajęć z języka polskiego musi odbyć się w ciągu nauki w trzyletnim liceum).
Dzięki temu możliwe będzie bardziej elastyczne planowanie roku szkolnego niż do tej pory. Dyrektor będzie mógł planować go również nierytmicznie, decydując o różnej organizacji pracy szkoły w niektóre dni czy tygodnie. Taka regulacja obowiązuje już od września 2009 roku w gimnazjach. Teraz obejmie także szkoły ponadgimnazjalne.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 23.05.2011 r.