Od następnego roku szkolnego matematyka na maturze będzie obowiązkowa. Dlatego wielkopolskie kuratorium oświaty - jedyne w kraju - zbadało matematyczną wiedzę u ponad 30 tys. uczniów, którzy w 2010 r. będą musieli zdawać ten przedmiot na maturze (drugoklasiści w liceach, trzecioklasiści w technikach). Testy przygotowała  poznańska Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.  Wyniki są fatalne. Prawie połowa (46 proc.) drugoklasistów w liceach ogólnokształcących z klas o profilach niematematycznych nie zdałaby dziś matury z matematyki. Zdobyli mniej niż 15 punktów na 50 możliwych. jeszcze gorzej jest w liceach profilowanych (dawne licea zawodowe). Próby z matematyki nie zdało tam aż 83 proc. uczniów. A w technikach - 76 proc.
- Część zadań mogła dotyczyć materiału, którego nauczyciele jeszcze nie zrealizowali, bo mają czas do matury. Ale naprawdę trzeba się martwić - komentuje „Gazecie Wyborczej” dyrektor Barbara Zatorska z wielkopolskiego kuratorium.
Problemów z matematyką na maturze za rok nie powinni mieć uczniowie ogólniaków z rozszerzonym programem matematyki (najsłabszy wynik w tej grupie wynosił 25 pkt).
Kuratorium w Poznaniu badało, które zadania są nie do przejścia dla przyszłorocznych maturzystów. Odpowiedź: te z geometrii i funkcji. - Czyli zadania, w których nie wystarczy znać definicje i wzory, podstawić wartości i obliczyć, ale takie, które wymagają interpretacji, analizy danych - tłumaczy matematyk Edward Pawlicki z kuratorium w Lesznie, który opracował raport po tym badaniu matematycznym.
Testu za bardzo łatwy nie uznał ani jeden uczeń z klas z matematyką podstawową. Jako bardzo trudny oceniło go 21 proc. uczniów LO, 48 proc. techników i 59 proc. z liceach profilowanych.
O tragicznych wynikach testu dyrektorzy szkół zaalarmowali już rodziców maturzystów A.D. 2010. Odbywają się spotkania z nimi. Wielu dyrektorów zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowej godziny tego przedmiotu w tygodniu - zwłaszcza w klasach z podstawowym programem matematyki.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 10.03.2009r.