Ta część "ustawy rekrutacyjnej" wzbudziła prawie tyle samo kontrowersji, co pomysł wprowadzenia zapisów pozwalających na przekazywanie szkół związkom międzygminnym. Jednak mimo protestów Związku Nauczycielstwa Polskiego resort postawił na swoim i przepisy znalazły się w ostatecznej wersji ustawy, chociaż podczas prac nad projektem nieco je zmodyfikowano.
Nowelizacja doda do ustawy o systemie oświaty art. 6 ust. 6, według którego w przedszkolu publicznym - w uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty - można będzie zatrudnić osobę niebędącą nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania. To czy posiada ona odpowiednie kwalifikacje oceniać będzie dyrektor placówki. Dodatkowym warunkiem jest niekaralność takiego pracownika - przedstawiać będzie informację z Krajowego Rejestru Karnego. Złoży także oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie.
W uwagach do projektu ZNP podkreślał, że zmiany doprowadzą do obniżenia jakości kształcenia i wychowania oraz zwiększą bezrobocie wśród nauczycieli. Związek obawiał się, że przedszkola zastępować będą wykwalifikowanych nauczycieli tańszymi pracownikami, których nie będzie obowiązywać Karta Nauczyciela. Aby rozwiać te obawy, podczas prac w Sejmie projekt doprecyzowano, dodając, że chodzi jedynie o zajęcia rozwijające zainteresowania, które zdefiniowane są w ustawie.
Zmiany wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7). Ustawa obowiązuje od 18 stycznia 2014 r.
 

"Ustawa rekrutacyjna" będzie głównym tematem pierwszego zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, który odbędzie się 22 stycznia 2014 r. w Warszawie. Program i opis spotkania>>