Już niedługo kandydat na dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej nie będzie się musiał obawiać o to, że postępowanie karne wytoczone z oskarżenia prywatnego lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie uniemożliwi mu otrzymanie stanowiska. Po wejściu w życie nowych przepisów, kierowniczych funkcji w publicznych placówkach nie będą mogły pełnić jedynie osoby, przeciwko którym toczyło się postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.
W Dzienniku Ustaw opublikowano dwa nowe rozporządzenia zmieniające wymagania, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowiska kierownicze w publicznych szkołach i placówkach.
W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 listopada 2011 r. (Dz. U. Nr 254, poz. 1526) zawężono kategorię postępowań prowadzonych przeciwko kandydatom na stanowisko dyrektora szkoły, które mogą wykluczyć ich z możliwości ubiegania się o tę posadę, do postępowań o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego. Obecnie przepisy wymagają, by przeciwko kandydatowi nie toczyły się także postępowania o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego oraz o ubezwłasnowolnienie. Ustawodawca uznał ten wymóg za zbyt restrykcyjny, zwrócił bowiem uwagę, że tak postępowanie wszczęte z oskarżenia prywatnego, jak i postępowanie o ubezwłasnowolnienie, może okazać się bezzasadne, a mimo to doprowadzić do wyeliminowania kandydata z konkursu.
Drugie z opublikowanych rozporządzeń - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 października 2011 r. (Dz. U. Nr 254, poz. 1525) - dostosowuje do nowych wymogów treść oświadczenia, dotyczącego toczących się przeciwko kandydatowi postępowań, składanego przez osobę starającą się o stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły i placówki. Po wejściu w życie nowelizacji będzie ono dotyczyć jedynie postępowań o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego oraz postępowań dyscyplinarnych. Nowe rozporządzenia będą obowiązywać od 10 grudnia 2011 r.

Monika Sewastianowicz, RPE, WKP