Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 1 września 2011 r. do 29 czerwca 2012 r. otrzyma świadczenie urlopowe.
Czy należy mu także wypłacić dofinansowanie do wypoczynku i dofinansowanie do wypoczynku dziecka skoro od 30 czerwca nie będzie już pracownikiem szkoły?
 
Nauczycielowi zatrudnionemu do dnia 29 czerwca 2012 r. nie należy się dofinansowanie do wypoczynku jego i dziecka, jeżeli będą z niego korzystali po dniu 29 czerwca 2012 r., chyba że uprawnienie takie przyznaje nauczycielowi regulamin ZFŚS danej szkoły.
Zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, z odpisu na szkolny zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Przepis nie gwarantuje natomiast nauczycielowi, który nie jest zatrudniony przez cały rok kalendarzowy, innych świadczeń socjalnych z ZFŚS. W tym zakresie do nauczyciela mają zastosowanie regulacje dotyczące ogółu pracowników, wynikające z ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s. oraz obowiązującego w danej szkole regulaminu ZFŚS, ustalonego na podstawie art. 8 ust. 2 u.z.f.ś.s.
Zgodnie z art. 2 pkt 1 u.z.f.ś.s. działalność socjalna pracodawcy (także szkoły) obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku. Na podstawie art. 2 pkt 5 u.z.f.ś.s. osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Oznacza to, że spośród byłych pracowników, świadczenia socjalne przysługują od pracodawcy tym emerytom i rencistom (oraz ich rodzinom), dla których był to ostatni pracodawca; nie przysługują natomiast ogółowi byłych pracowników. Możliwość taka zaistniałaby dopiero wtedy, gdyby regulamin ZFŚS obowiązujący u danego pracodawcy tak wprost stanowił.
Nauczyciel byłby uprawniony do otrzymania dofinansowania wypoczynku swojego i dziecka tylko, jeżeli przyznanie takiego świadczenia wynika z regulaminu ZFŚS obowiązującego w danej szkole i za wypoczynek, z którego korzystał w czasie zatrudnienia (np. w okresie ferii zimowych) – wówczas świadczenie należałoby się mu jako pracownikowi i członkowi jego rodziny. Natomiast wypłata świadczenia za wypoczynek, który nauczyciel wraz z dzieckiem wykorzystają po ustaniu zatrudnienia pedagoga jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy z regulaminu ZFŚS obowiązującego w szkole wynika prawo przyznania takiego świadczenia socjalnego byłemu pracownikowi i członkowi jego rodziny. Jeśli zaś brak takiego zapisu w regulaminie ZFŚS, ewentualna wypłata świadczenia w sposób sprzeczny z jego treścią, naraża dyrektora szkoły na powództwo o zwrot kwot Funduszowi (art. 8 ust. 3 u.z.f.ś.s.) oraz grzywnę za popełnienie wykroczenia z art. 12a u.z.f.ś.s.
 
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>