Odpowiedź pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>

Do czego wlicza się okres pozostawania bez pracy, za który nie przynano wynagrodzenia pracownikowi przywróconemu do pracy na podstawie art. 51 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.?
Pracownik nie pracował od 1.09.2010 r., następnie wyrokiem sądu został przywrócony do pracy od 1 grudnia 2013 r. i otrzymał jednomiesięczne odszkodowanie.

Jak należy obliczyć dodatek za staż pracy i dodatkowe wynagrodzenie roczne dla tego nauczyciela?

Odpowiedź
Okres, za który nie przyznano wynagrodzenia albo odszkodowania, nie jest w ogóle wliczany do stażu pracy.
Pracownikowi nie należy się "trzynastka" za lata 2011-2013. Do stażu pracy liczonego do dnia 31 sierpnia 2010 r., uprawniającego do dodatku stażowego, należy doliczyć 1 miesiąc, za który zostało wypłacone wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 47 k.p. , pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Odszkodowanie przysługuje natomiast pracownikowi, który nie został przywrócony do pracy ( art. 45 § 1 k.p. ).
Na podstawie art. 51 § 1 i § 2 k.p. , pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Zaś pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.
Wyrok o przywróceniu do pracy doprowadza do powstania stosunku pracy, na warunkach przed rozwiązaniem umowy o pracę. Nie unieważnia natomiast bezprawnego oświadczenia pracodawcy z mocą wsteczną od momentu, w jakim oświadczenie to zostało złożone, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 2011 r. (wyrok SN z dnia 16 czerwca 2011 r. I PK 272/10, LEX nr 1001283).
Treść art. 51 k.p. nie nakazuje uznania okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie albo odszkodowanie, za okres zatrudnienia, lecz jedynie wliczenie tego okresu do okresu zatrudnienia, czyli do zakładowego stażu pracy.
Natomiast okres, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie jest w ogóle wliczany do stażu pracy ogólnego ani zakładowego – jedynie nie uważa się go za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Treść art. 51 § 1 zd. 2 k.p. tworzy wyłącznie fikcję prawną, zgodnie z którą nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia, czasu pozostawania bez pracy wskutek wadliwego wypowiedzenia, za który to okres nie przyznano wynagrodzenia. Nie wynika natomiast z tego przepisu, że okres pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, jest okresem zatrudnienia (lub że należy go tak traktować), że podlega wliczeniu do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych lub wreszcie, że w tym okresie można nabyć jakiekolwiek uprawnienia, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 września 2008 r. (wyrok SN z dnia 17 września 2008 r. I PK 1/08, OSNAPiUS 2010, nr 3-4, poz. 37).

Więcej na temat trzynastek w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>@page_break@Pracownik, któremu nie przyznanowynagrodzenia, czyliznajdującysię w sytuacji opisanej w art. 51 § 1 zd. 2 k.p. , zachowa prawa nabyte do dnia rozwiązania stosunku pracy włącznie-np. staż zakładowy uprawniający w ostatnim dniu tamtego stosunku pracy do dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej, itp., przy czymjegostażpracy uprawniający do poszczególnych świadczeńnie będzie wydłużony o okres pozostawania bez pracy.
Okres pozostawania bez pracy jest we wszystkich przypadkach wymienionych w art. 51 k.p. okresem nieświadczenia pracy.
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1144) – dalej u.d.w.r., pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach enumeratywnie wymienionych w art. 2 ust. 3 u.d.w.r. Wśród nich nie jest wymieniony okres pozostawania bez pracy zwolnionego pracownika, któremu wypłacono wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy albo odszkodowanie. Do nabycia prawa do trzynastki wymagane jest albo efektywne przepracowanie 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym albo zaistnienie jednej z okoliczności wymienionych w art. 2 ust. 3 u.d.w.r. Pracownik przywrócony do pracy nie świadczy natomiast pracy, nie jest zatem uprawniony do trzynastki za lata 2011-2013, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 1994 r. (wyrok SN z dnia 2 marca 1994 r. I PRN 107/93, LEX nr 846113).
Okres, za który zostało wypłacone wynagrodzenie lub odszkodowanie, jest wliczany do zakładowego stażu pracy i ma znaczenie w przypadku tych uprawnień, które zależą od pozostawania w zatrudnieniu i do nabycia których nie jest wymagane świadczenie pracy. Dotyczy to w szczególności dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Na analogicznych zasadach nabywają je nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni, co wynika z § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.), Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418), § 7 i 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1050).
Do stażu pracyliczonegodo dnia 31 sierpnia 2010 r. włącznie, uprawniającegopracownikado dodatku stażowego, należy doliczyć 1 miesiąc, za który zostało wypłacone wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy.

Więcej na temat trzynastek w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>