Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. W związku z przygotowaniem arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2016/2017 i zmniejszeniem liczby godzin w planie nauczania dyrektor musi zaproponować temu nauczycielowi ograniczenie zatrudnienia zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN od dnia 1 września 2016 r.
Jaki powinien być prawidłowy tok postępowania dyrektora i zachowane procedury wprowadzenia zmian w zatrudnieniu tego nauczyciela w skutecznym terminie do końca maja 2016 r., czyli w okresie przebywania nauczyciela na urlopie zdrowotnym?

 
Odpowiedź
Zgodnie z art. 22 ust. 2 KN, instytucja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania stosowana jest wyłącznie za zgodą nauczyciela. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia stosuje się przepisy art. 20 KN.
Należy zauważyć, że ograniczenie zatrudnienia realizuje się za zgodą nauczyciela. A contrario – brak zgody nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia uniemożliwia zastosowanie tej instytucji. Uznać zatem należy, że jest to formuła porozumienia stron.


Nie jest to więc jednostronne oświadczenie pracodawcy. Z tego względu ograniczenie zatrudnienia za zgodą nauczyciela może być procedowane także podczas usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela (choroba, urlop dla poratowania zdrowia). Ograniczenie zatrudnienia może się również dokonywać w każdym momencie, a nie tylko w okresie ruchu służbowego – oczywiście o ile nauczyciel wyrazi na to zgodę (to, że ograniczenie zatrudnienia dokonuje się w ruchu służbowym jest kwestią asekuracji dyrektora szkoły w sytuacji niewyrażenia zgody przez nauczyciela przy jednoczesnej konieczności zastosowania art. 20 KN).
Dyrektor szkoły, występując z propozycją ograniczenia zatrudnienia, powinien zakreślić termin do złożenia oświadczenia woli w tej kwestii. Należy zaznaczyć, że brak reakcji nauczyciela jest także brakiem zgody, ponieważ przepis zakłada, aby wyrażenie zgody na ograniczenie zatrudnienia było wyraźnym oświadczeniem woli, nie można bowiem takiego oświadczenia w tym przypadku domniemywać.

 

Nowy stopień awansu zawodowego nauczyciela jeszcze w tej kadencji>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Nadzór pedagogiczny w szkole i przedszkolu
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł