Jeśli nauczyciel nie ma w okresie wykonywania swojej pracy wyższego wykształcenia, ZUS nie zaliczy mu tych okresów jako pracy w szczególnym charakterze – wynika z orzeczenia wydanego przez Sąd Najwyższy w ramach skargi kasacyjnej.
Zakład odmówił ubezpieczonemu przyznania emerytury w obniżonym wieku i nie zaliczył mu do okresów pracy w szczególnym charakterze pracy na stanowiskach kierowniczych w OHP. Wskazał, że w tym czasie nie legitymował się wyższym wykształceniem. A zgodnie z Kartą Nauczyciela pracownicy zatrudnieni w OHP na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych, posiadający odpowiednie kwalifikacje, muszą wykonywać pracę dydaktyczną i wychowawczą co najmniej w połowie obowiązującego ich czasu pracy. Te kwalifikacje to wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończony zakład kształcenia nauczycieli. Od decyzji ZUS ubezpieczony odwołał się do sądu I instancji. Argumentował, że spełnia wymagania kwalifikacyjne, bo ukończył studia o profilu nauczycielskim oraz kurs zorganizowany na podstawie przepisów o systemie oświaty.
W ocenie SN posiadanie wyższego wykształcenia jest warunkiem zaliczenia pracy nauczyciela do pracy w szczególnym charakterze.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 16.01.2009 r.