„Gazeta Prawna” zamieszcza rozmowę z Tomaszem Malickim, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie, członkiem zespołu doradczego wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa, który w tym roku szkolnym odebrał z rąk premiera tytuł Honorowego Profesora Oświaty.
Pytany o jedną z propozycji zmian w Karcie Nauczyciela, która ma umożliwić dyrektorom szkól zatrudnianie nauczyciela na więcej niż 18 godzin tygodniowo Malicki odpowiada, że uważa to rozwiązanie za właściwie. Obawia się jednak, że takie rozwiązanie może być wykorzystywane przez samorządy, które mogą się domagać, aby wszyscy nauczyciele pracowali dłużej.
Tomasz Malicki uważa, że należy wprowadzić egzamin dla nauczycieli rozpoczynających pracę. Także nauczyciele dyplomowani, którym można zostać już po 11 latach pracy w szkole, powinni przystępować do egzaminu weryfikacyjnego, np. co pięć lat. To z pewnością wpłynęłoby na jakość kształcenia w szkole, a nauczycieli z najwyższym stopniem awansu zawodowego motywowałoby do podwyższania kwalifikacji i uczestnictwa w szkoleniach.
Jego zdaniem trzeba zmienić cały system awansu zawodowego nauczycieli, bo jest niewydolny. Przepisy nie powinny chronić przed zwolnieniem słabych nauczycieli, ale premiować najlepszych.
Źródło: Gazeta Prawna, 28.06.2010 r.