48 laureatów XXXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odebrało 22 czerwca dyplomy podczas uroczystości w Pałacu Staszica w Warszawie. Wśród dziewięciu zwycięzców - zdobywców I miejsca są absolwenci klas III i II szkół ponadgimnazjalnych i jeden absolwent klasy I.
Olimpiady przedmiotowe to coroczne konkursy dotyczące wybranej dziedziny wiedzy (jest ich ponad 30) przeznaczone dla uczniów najstarszych klas szkół ponadgimnazjalnych. W większości mogą brać udział również osoby młodsze. Większość z olimpiad organizowana jest pod patronatem towarzystw naukowych lub szkół wyższych.
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego została powołana decyzją ministra edukacji w 1970 r. Od tego czasu prowadzi nieprzerwaną działalność. Za poziom merytoryczny odpowiada Komitet Główny Olimpiady powołany przez Instytut Badań Literackich PAN spośród pracowników naukowych uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), metodyków, nauczycieli i ludzi kultury. Od kilkunastu lat program olimpiady jest poszerzony o specjalizację teatrologiczną. Co roku w olimpiadzie polonistycznej bierze udział 2,5 tys. do 3 tys. uczniów.
Od 1989 r. Olimpiada Literatury i Języka Polskiego prowadzona jest w ośmiu krajach poza Polską: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, Estonii, Słowacji, Węgrzech i w Czechach. Laureaci spoza kraju otrzymują stypendia na studiowanie filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku wśród laureatów olimpiady nie było osób z zagranicy.

Serwis Nauka w Polsce, 23 czerwca 2009 r.