Czy dyrektor może wprowadzić ewidencję obecności psychologa, pedagoga, bibliotekarza w celu lepszej organizacji pracy szkoły, np. zarządzeniem dyrektora?
Psycholog łączy etat w 3 placówkach. Pedagog poszukiwany przez rodzica nie pojawił się od rana w sekretariacie i trudno udzielić zainteresowanemu konkretnej informacji.

Dyscyplinowanie pracowników leży w kompetencjach dyrektora szkoły.


Działalnością szkoły kieruje dyrektor szkoły (art. 39 ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, dyrektor szkoły lub placówki jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki.

Ustawa - Karta Nauczyciela w art. 91c ust. 1 w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, a nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela, odsyła do przepisów Kodeksu pracy. Należy pamiętać, że w myśl art. 100 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy do obowiązków pracownika należy przestrzeganie ustalonego czasu pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu zatrudnionym w szkole nauczycielom (na stanowisku psychologa, pedagoga, bibliotekarza) zarzuca się niesumienne wykonywanie obowiązków służbowych, w tym nieprzestrzeganie czasu pracy (a nawet nieusprawiedliwioną nieobecność w miejscu pracy). Naruszanie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych jest przesłanką rozwiązania stosunku pracy (bez wypowiedzenia, z winy pracownika). W świetle powyższego, ponieważ dyrektor szkoły, kierujący jej działalnością, jest pracodawcą w stosunku do nauczycieli wymienionych w pytaniu - zastosowanie w drodze zarządzenia dyrektora opisanego w pytaniu sposobu dyscyplinowania pracowników leży w kompetencjach dyrektora szkoły, o których mowa w art. 39 ustawy o systemie oświaty.

Czy łagodniejsze środki dyscyplinowania pracowników okazały się nieskuteczne?