Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat w sprawie przyszłorocznego wzrostu płac nauczycieli, z którego wynika, że kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2008 jest wyższa o 851.668 tys. zł (3.02%) od wartości z r.2007. Dodatkowo, w efekcie redukcji składki rentowej o 7 % (z 13% do 6%) nastąpi wzrost subwencji oświatowej o 2.033.963 tys. zł . Tak więc łączny wzrost środków w systemie oświaty samorządowej wyniesie 10,23% w stosunku do roku 2007. Zdaniem Ministra Finansów w obowiązującym systemie prawnym nie ma podstaw do ustalenia w ustawie budżetowej odrębnej kwoty bazowej dla nauczycieli.
Ze stanowiskiem tym nie zgadza się MEN. Minister Ryszard Legutko w liście skierowanym do minister Zyty Gilowskiej stwierdza, że wyjaśnienia ministerstwa finansów odnoszą, się jedynie do ustalania wysokości subwencji oświatowej, która nie jest źródłem finansowania zadań oświatowych, w tym wynagrodzeń nauczycieli.  Jedynym realnym środkiem prawnym gwarantującym wzrost wynagrodzeń nauczycieli jest kwota bazowa.
MEN nie wnosi o powołanie odrębnej kwoty bazowej dla nauczycieli, ale o takie określenie wysokości kwoty bazowej dla pracowników państwowej sfery budżetowej, aby możliwe było zapewnienie wzrostu płac nauczycieli zgodnie z podpisanymi porozumieniami. Zawarty w projekcie ustawy budżetowej zapis zawierający dwie wartości kwoty bazowej, obie niższe od obowiązującej w r.2007, nie zapewnia wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli. Minister Edukacji podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowiska w tej sprawie i zwraca się do Ministra Finansów o dostosowanie przepisów projektu ustawy budżetowej na rok 2008 do treści obowiązujących przepisów ustaw.
Ministerstwo przypomina, że w dniu 12 sierpnia 2007 r. Minister Edukacji zwrócił się do wicepremiera Przemysława Gosiewskiego o koordynowanie prac związanych z nowelizacją Karty Nauczyciela.
Projekt ustawy budżetowej został przyjęty przez Radę Ministrów 25 września b.r.
 
Źródło: Ministerstwo Finansów, MEN, 25.09.2007 r.