Rozporządzenie z dnia 6 grudnia 2012 r. (Dz. U. poz. 1501) ustala stawki dotacji przedmiotowych do podręczników szkolnych oraz określa szczegółowy sposób oraz tryb udzielania i rozliczania dotacji, w tym formę składania wniosków, informowania o ich przyjęciu lub odrzuceniu, warunki przekazywania i rozliczenia dotacji oraz termin zwrotu dotacji. Przepisy obowiązują do 31 grudnia 2013 r. Taką datę ustalono ze względu na obowiązywanie przepisów traktatu, na podstawie których udzielana jest pomoc de minimis na ten cel.
MEN chce, by przepisy traciły moc 6 miesięcy później - 30 czerwca 2014 r. Na takie wydłużenie terminu pozwalają regulacje dotyczące pomocy de minimis. Ma to zapobiec sytuacji, w której zabraknie procedury składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ww. działalności.
Resort finansów w opinii do projektu wskazuje jednak, że MEN ograniczając nowelizację do wydłużenia terminu obowiązywania przepisów, było zbyt lakoniczne. MF zauważa, że znaczna część przepisów nowelizowanego rozporządzenia dotyczy terminów późniejszych - np. stanowi ono, że wniosek o dotację przedmiotową do podręcznika składa się do 31 sierpnia roku wydania podręcznika, a minister informuje wydawcę o przyjęciu wniosku w terminie 21 dni od dnia złożenia wniosku. Te przepisy nie będą mogły być stosowane w 2014 r., co zdaniem resortu finansów, trzeba sprecyzować w nowelizacji rozporządzenia.
MF zauważa również nieścisłość w ostatnim zdaniu uzasadnienia, według którego przedmiot regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej, a tym czasem cała nowelizacja wynika ze zmian w prawie UE.
MF krytycznie o zmianach w dofinansowaniu podręczników
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało pracuje nowelizacji rozporządzenia w sprawie stawek i trybu udzielania dotacji do podręczników szkolnych. Jak się jednak wskazuje resort finansów, MEN nie uwzględnił w projekcie wszystkich okoliczności.