MEN wyjaśnia zasady skalkulowania subwencji oświatowej

Ministerstwo Edukacji przekazało do samorządowców informację o założeniach przyjętych do skalkulowania wysokości subwencji oświatowej oraz o sposobie finansowania zadań oświatowych w tym roku.
Subwencja oświatowa dla samorządów wynosi ponad 33 mld zł. Jak podkreśla MEN uwzględniono w niej tegoroczne dwie podwyżki dla nauczycieli. Według MEN, zaplanowane podwyżki dla nauczycieli kosztować będą budżet państwa 2,5 mld zł.
Subwencja oświatowa dla samorządów wynosi ponad 33 mld zł. Jak podkreśla MEN uwzględniono w niej tegoroczne dwie podwyżki dla nauczycieli. Według MEN, zaplanowane podwyżki dla nauczycieli kosztować będą budżet państwa 2,5 mld zł.
- Środki na realizację w bieżącym roku planowanych podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, zarówno od stycznia jak również od września, ujęte są proporcjonalnie we wszystkich 12 ratach miesięcznych w których przekazywana jest subwencja oświatowa – podkreślono w piśmie do samorządów.
Nie będzie więc odrębnego zwiększenia subwencji oświatowej w związku z wrześniowymi podwyżkami.
- Kwestia ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia właściwego zaplanowania dochodów w budżetach samorządów terytorialnych w celu zbilansowania skutków zmiany w roku bieżącym wysokości wynagrodzeń nauczycieli – czytamy w piśmie.
MEN przypomina, że w świetle obowiązujących przepisów, „jedynym punktem odniesienia w zakresie bilansowania środków na zadania własne (w tym zadania oświatowe) mogą być łączne dochody danego samorządu terytorialnego, a nie tylko część oświatowa subwencji ogólnej, która jest jedynie jednym ze źródeł dochodów”.
Ostateczna kwota subwencji oświatowej dla samorządu może ulec zwiększeniu jedynie z 0,6 proc. rezerwy subwencji oświatowej zgodnie z kryteriami jej podziału.
Zgodnie z listopadową nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela, zmieniony został sposób obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Najwięcej wzrosło średnie wynagrodzenie nauczycieli stażystów z 82 proc. kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej do 100 proc. Od stycznia br. kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 2177 zł, a od 1 września 2009 r. wyniesie 2286 zł.
W obszernej informacji przesłanej do samorządów w sprawie sposobu finansowania zadań oświatowych znalazły się również informacje dotyczące m.in. tegorocznych rezerw celowych dla oświaty.
MEN wyjaśnia także zasady klasyfikowanie niektórych dochodów i wydatków budżetowych, rozliczeń między gminami kosztów uczęszczania do niepublicznych przedszkoli dzieci będących mieszkańcami innych gmin.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 24 marca 2009 r.
Nie będzie więc odrębnego zwiększenia subwencji oświatowej w związku z wrześniowymi podwyżkami.
- Kwestia ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia właściwego zaplanowania dochodów w budżetach samorządów terytorialnych w celu zbilansowania skutków zmiany w roku bieżącym wysokości wynagrodzeń nauczycieli – czytamy w piśmie.
MEN przypomina, że w świetle obowiązujących przepisów, „jedynym punktem odniesienia w zakresie bilansowania środków na zadania własne (w tym zadania oświatowe) mogą być łączne dochody danego samorządu terytorialnego, a nie tylko część oświatowa subwencji ogólnej, która jest jedynie jednym ze źródeł dochodów”.
Ostateczna kwota subwencji oświatowej dla samorządu może ulec zwiększeniu jedynie z 0,6 proc. rezerwy subwencji oświatowej zgodnie z kryteriami jej podziału.
Zgodnie z listopadową nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela, zmieniony został sposób obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Najwięcej wzrosło średnie wynagrodzenie nauczycieli stażystów z 82 proc. kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej do 100 proc. Od stycznia br. kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 2177 zł, a od 1 września 2009 r. wyniesie 2286 zł.
W obszernej informacji przesłanej do samorządów w sprawie sposobu finansowania zadań oświatowych znalazły się również informacje dotyczące m.in. tegorocznych rezerw celowych dla oświaty.
MEN wyjaśnia także zasady klasyfikowanie niektórych dochodów i wydatków budżetowych, rozliczeń między gminami kosztów uczęszczania do niepublicznych przedszkoli dzieci będących mieszkańcami innych gmin.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 24 marca 2009 r.





