Szef rządu przyjął dymisje w ciągu ostatniego tygodnia. Rozmówca podkreślił, że zdymisjonowani wiceministrowie to ostatnia większa grupa osób, natomiast w dalszej kolejności mogą mieć miejsce jedynie pojedyncze zmiany.

"Pani wiceminister Marzenna Drab złożyła dymisję" - potwierdziła w środę PAP rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. "Pani wiceminister złożyła dymisję z powodów osobistych" - zaznaczyła rzeczniczka.

Marzenna Drab, urzędniczka samorządowa, była wicewojewoda kujawsko-pomorska i posłanka na Sejm VI kadencji, była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej od listopada 2015 r. W MEN odpowiadała m.in. za sprawy międzynarodowe.

Ostrowska pytana, który z wiceministrów przejmie obowiązki Drab odpowiedziała, że decyzję w tej sprawie podejmie szefowa resortu - minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Premier Morawiecki przyjął na początku ubiegłego tygodnia dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział wówczas ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni.

Według źródeł PAP zbliżonych do rządu zdymisjonowani w ciągu ostatniego tygodnia wiceministrowie to ostatnia większa grupa osób, natomiast w dalszej kolejności mogą mieć miejsce jedynie pojedyncze zmiany.

Wcześniej szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

Szef rządu mówił też o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne. (PAP)