Uruchomiona przez ministerstwo edukacji narodowej strona poświęcona debacie o zmianie w systemie oświaty działa pod adresem www.debataoswiatowa.men.gov.pl. Za jej pośrednictwem można przesyłać do MEN uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z przyszłością polskiej oświaty.
– Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami przedyskutować je i zaplanować ich realizację – powiedziała minister Anna Zalewska. – Zachęcamy samorządowców i liderów regionów, by we własnym zakresie zorganizowali własne lokalne debaty o polskiej edukacji. Zapraszamy na stronę internetową, poinformujcie nas o przebiegu spotkania i prześlijcie wypracowane wnioski – zachęcała minister.
W serwisie znajduje się także specjalna strefa poświęcona pracy blisko 2 tys. osób, które zgłosiły się do grona Ekspertów Dobrej Zmiany. Eksperci będą pracować w 16. grupach tematycznych. Każda z nich zajmie się innym zagadnieniem.

Minister edukacji: ostateczny kształt reformy przedstawimy 27 czerwca>>

Po zalogowaniu się na stronie każdy ekspert będzie mógł zapisać się do udziału w konsultacjach dotyczących między innymi prac nad nową podstawą programową: wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego oraz podstawą programową kształcenia w zawodach.
Eksperci mają dyskutować również o systemie egzaminów zewnętrznych, roli rodzica w szkole, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, wychowawczej roli szkoły oraz miejsca historii w szkole.
Równolegle do prac zespołów eksperckich, które spotykać się będą w MEN, w całej Polsce trwać będą wojewódzkie debaty oświatowe. Mają one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Zaplanowano debaty o zmianach w systemie oświaty aż w 16 miastach w Polsce.

 Zalewska: w czerwcu rozstrzygną się dalsze losy gimnazjów>>

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł