Resort edukacji wydał komunikat, odpowiadając na doniesienia o opóźnieniach przy wypłatach wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli.

ZNP: resort edukacji manipuluje informacjami>>

- Nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji, uwzględniające podwyżki od 1 kwietnia br. najpóźniej do końca miesiąca - podkreśla rzeczniczka resortu edukacji Anna Ostrowska. - Samorządy są do tego zobowiązane ustawą okołobudżetową. Mówiliśmy o tym od początku - dodaje.

Jak przypomina MEN, od kwietnia 2018 roku rozpoczęło się wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat.

- Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zostaną wprowadzone odpowiednio od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Ponadto, należy przypomnieć, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat nauczyciele otrzymali waloryzację wynagrodzeń w wysokości 1,3 proc. - informuje rzeczniczka resortu edukacji.

Podwyżki dla nauczycieli 2018 - rozporządzenie opublikowane>>

O komentarz poprosiliśmy Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreślił on, że MEN już od pół roku przygotowywało rozporządzenie ws. podwyżek dla pedagogów i - choć takie opóźnienia przy wypłatach już się zdarzały - to tym razem nie ma ku temu żadnego powodu.

Broniarz dodaje, że rozporządzenie w Dzienniku Ustaw opublikowano 30 marca, więc samorządy - zwłaszcza te większe - nie miały szans na przygotowanie odpowiednich regulacji w tej sprawie.

Szukasz więcej informacji o prawie oświatowym? Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zyskaj 100% wsparcia dla Twojej szkoły>>