Na stronie internetowej MEN opublikowana została informacja o założeniach zmian w prawie oświatowym dotyczących systemu oceniania jakości edukacji. Wynika z niej, że Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji (ROJE), odpowiedzialny za prowadzenie nadzoru pedagogicznego, będzie utworzony w każdym województwie. Pozostałe zadania obecnych kuratoriów oświaty - poza nadzorem pedagogicznym - przejmą, wraz z pracownikami, urzędy wojewódzkie. Inspektorzy jakości edukacji pracując tylko w szkołach, a nie za biurkiem w urzędzie, będą badać wyłącznie jakość pracy placówek edukacyjnych w wielu obszarach według wystandaryzowanych kryteriów, jednolitych dla wszystkich szkół. Wyniki egzaminów będzie można sprawdzić bliżej niż dotychczas.
Zasadnicza zmiana polega na tym, że ewaluację i kontrolę zewnętrzną będą prowadzić jednostki zajmujące się profesjonalnym badaniem jakości pracy szkół, które powstaną na bazie zasobów kadrowych i lokalowych obecnych centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz kuratoriów oświaty. Wizytatorzy, jako nowocześni inspektorzy jakości edukacji, wyposażeni w laptopy, będą pracować wyłącznie w nadzorowanych szkołach, a przygotowywane przez nich raporty o pracy szkół będą dostępne publicznie na platformie internetowej.
Proponowane rozwiązania, zgodnie z sugestią Rządowego Centrum Legislacji, zawarte będą w przygotowywanej obecnie zmianie ustawy o systemie oświaty.
Zadania kuratora oświaty będą nadal realizowane. Te wynikające ze sprawowania nadzoru pedagogicznego przejmą ROJE (na czele z Regionalnym Inspektorem Jakości Edukacji), które mieścić się będą w każdym województwie. Pozostałe zadanie wykonywane będą przez urzędy wojewódzkie.
Proponowane zmiany, według MEN, będą korzystne dla rodziców i uczniów. Oprócz udostępnienia rzetelnej, niezależnej informacji o pracy szkół, nastąpi zbliżenie systemu egzaminacyjnego do mieszkańców - nie trzeba będzie jeździć (np. po wgląd do prac maturalnych) do miast, w których do tej pory były okręgowe komisje egzaminacyjne, ponieważ prace będą udostępniane w każdym województwie w siedzibie Regionalnego Inspektora Jakości Edukacji.
 
Źródło: MEN, 4.02.2011 r.