Pozostałe miejsca zajęli: Karol Łaszanowski, Jakub Półgęsek i Cezary Waś z Technikum Elektronicznego nr 3 w Warszawie za film "Potęga informacji" oraz Damian Tomaszewski, Daniel Gaszczyk, Bartosz Bugajak, Łukasz Chorbiński, Juliusz Sochacki i Bartosz Lewicki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie za film "Codzienność w szkole zawodowej".

Jak mówił PAP Szreder, jego celem było pokazanie codziennego życia ucznia szkoły zawodowej z własnej perspektywy. Praca nad filmem trwała trzy dni.

Na materiale widać głównego bohatera jako beztroskiego ucznia gimnazjum, który m.in. lubi spać i grać w gry komputerowe; po ukończeniu szkoły decyduje się na technikum zawodowe. Tam poznaje techniki kręcenia filmów, co ma wpływ na jego decyzję o przyszłym zawodzie. W trakcie swojej edukacji podejmuje się pracy, aby zebrać pieniądze na sprzęt do filmowania. Pod koniec materiału widać, jak bohater używa profesjonalnego sprzętu. "Jestem Marcin, mam zajawkę. Żyję i filmuję. Gdzie jestem teraz?" - kończy głos zza kadru.

"Uważam, ze szkoła zawodowa jest ważna, bo pozwala znaleźć w sobie zainteresowania. Tak jak mnie pozwoliła znaleźć swoje zainteresowanie, tak innym może też pomóc. Jest wiele osób, które nie wiedzą, gdzie iść i co robić dalej, więc najlepszym wyborem jest technikum, bo daje szansę studiować dalej, jeśli chcą. Jeśli chcą pracować, to mają zawód" - mówił Szreder.

Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło także przyznać wyróżnienie dla uczniów Branżowej Szkoły Specjalnej I stopnia w Zespole Szkół Specjalnych w Poznaniu za film "Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej - wybieram mądrze". MEN ufundowało szkole tablicę multimedialną.

"Te filmy świadczą o tym, że kochacie to, co robicie, że dokonaliście - mam wrażenie - wyboru, którego nie żałujecie i jeszcze chcecie się tym wszystkim podzielić. Pokazujecie to, że dobrze być w szkole branżowej, dobrze być w technikum, dobrze robić coś pod prąd. Bo idziecie pod prąd i macie świadomość, że dobrze mieć zawód i ucząc się zawodu niczego nie tracicie, a tylko zyskujecie" - powiedziała wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek zwracając się do laureatów podczas gali wręczania nagród. Podkreśliła, że polska gospodarka potrzebuje ludzi kształcących się w szkołach branżowych, zawodowych i technikach.

Wiceminister dodała, że MEN przygotowując wraz z ekspertami i instytucjami, w tym m.in. z Instytutem Badań Edukacyjnych, dalszą reformę kształcenia zawodowego, chcą zmienić szkołę zawodową w taki sposób, aby była atrakcyjna. Zaznaczyła, że nie chcą tego robić "zza biurka", ale w konsultacjach z pracodawcami, ze szkołami i uczniami. "Wy, robiąc te filmy pokazując, jakimi jesteście absolwentami, jesteście najlepszą promocją kształcenia zawodowego" - powiedziała.

Z kolei zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych ds. badawczych i wdrożeń Piotr Mikiewicz gratulując laureatom podkreślił, że szkoła zawodowa się zmienia i wszyscy obecni na gali są świadkami i twórcami tej zmiany. "Więc po prostu trzeba powiedzieć +tak trzymać+. Tego się trzymajmy i róbmy dobrą robotę, a przed nami ciekawe życie" - powiedział.

Koordynatorem konkursu jest ReferNet - sieć instytucji stworzona przez Cedefop (Europejskie Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego) w 2002 roku w celu zbierania informacji i monitorowania zmian w obszarze kształcenia oraz szkolenia zawodowego (VET) w poszczególnych państwach członkowskich UE, Islandii i Norwegii.

ReferNet wspiera także działalność Cedefop w upowszechnianiu informacji o kształceniu i szkoleniu zawodowym w krajach będących członkami sieci. (PAP)

autor: Paweł Dembowski

pd/ malk/