"Chcemy stworzyć wspólnie z Politechniką Łódzką Technikum Automatyki i Robotyki, kształcące w profesji, która obecnie nie istnieje w polskiej klasyfikacji zawodów. Ta szkoła ma być innowacyjnym eksperymentem pedagogicznym, prowadzonym bardzo blisko przedsiębiorców i na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, który zapewni nasz partner strategiczny" - podkreśliła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz na konferencji w czwartek.

Zdaniem rektora Politechniki Łódzkiej Sławomira Wiaka, jest to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju, które pozwoli na przygotowanie młodych pracowników zgodnie z prezentowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego koncepcją rozwoju gospodarki 4.0.

"Przedsiębiorcy – nie tylko operujący w ŁSSE – oczekują dobrze wykształconych pracowników przygotowanych do obsługiwania bardzo wyspecjalizowanych stanowisk – i nie zawsze potrzeba do tego inżynierów" - zaznaczył.

PŁ ma nie tylko zaangażować w projekt swoich wykładowców, ale również wyspecjalizowaną infrastrukturę, w której prowadzone byłyby zajęcia z automatyki i robotyki. Według Wiaka, są to znakomicie wyposażone laboratoria, w których tworzeniu brały udział działające na rynku firmy "z najwyższej półki".

W pierwszym roku w Technikum powstałyby dwie klasy zrzeszające ok. 50 uczniów. Władze ŁSSE prowadzą w tej sprawie rozmowy z ministerstwem edukacji i ministerstwem rozwoju oraz łódzkim kuratorem oświaty. W proces tworzenia programu kształcenia i zapewnienie późniejszych praktyk zawodowych angażowani są także przedsiębiorcy operujący w ŁSSE.

Jak podał prezes ŁSSE Marek Michalik, współpracą w tym zakresie zainteresowany jest m.in. koncern Miele, który w przyszłym roku swoje jedyne w Polsce zakłady otworzy w podłódzkim Ksawerowie.

"Mamy nadzieję, że Technikum będzie taką +piątą nogą+ naszej działalności w ŁSSE. Już wcześniej zapoczątkowaliśmy projekt startupowy oraz program dofinansowania szkoleń dla MŚP – oba cieszące się dużym zainteresowaniem. W połowie 2018 roku gotowa będzie nasza hala magazynowa, którą będziemy wynajmować przedsiębiorcom" - dodał Michalik.

Według szacunków ŁSSE, przygotowanych na podstawie wydanych zezwoleń na działalność w Strefie, na jej obszarze istnieje potrzeba zatrudnienia ok. 6 tys. pracowników; znaczna część tego zapotrzebowania wiąże się z automatyką i robotyką. Tylko w tym roku wydanych zostało 21 zezwoleń, które wiązały się ze stworzeniem ponad 1,1 tys. nowych miejsc pracy. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ je/