To projekt Fundacji Gajusz, przygotowany wspólnie z Fundacją Anioły Filantropii. Do udziału w akcji zgłosiło się już ponad 20 szkół.

Celem akcji jest zbiórka środków na remont budynku, w którym Fundacja Gajusz stworzy jedno z pierwszych w Polsce stacjonarne hospicjum dla dzieci. Fundacja otrzymała od miasta budynek o powierzchni prawie 2 tys. m kw. przy ul. Dąbrowskiego. Jednak wymaga on gruntownego remontu, adaptacji i wyposażenia.

Chcemy, aby stał się on domem dla nieuleczalnie chorych dzieci, które nie mają rodziców. W tej chwili sytuacja tych dzieci jest naprawdę bardzo zła. Przebywają

np. w Domach Pomocy Społecznej, które nie są przygotowana do tego typu opieki - powiedziała PAP prezes Fundacji Gajusz Tisa Żawrocka.

Przyznała, że budowa hospicjum to przedsięwzięcie trudne i niezwykle kosztowne.

Choć zgłosiło się wiele firm i osób prywatnych, które deklarują nieodpłatne wykonanie niektórych prac, to i tak pozostałe koszty szacuje się na ok. milion złotych. Stąd pomysł na akcję wręczania kartek zamiast kwiatów nauczycielom.

Cięte kwiaty szybko więdną, a efekty takiej pomocy będą na lata. Wręczając pedagogom taką kartę zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mieć swój udział w wybudowaniu czegoś, co jest bardzo potrzebne i jest rozwiązaniem problemu kilkunastu dzieci z centralnej Polski, które obecnie są w bardzo trudnej sytuacji
- zaznaczyła Żawrocka.

W nowym hospicjum czasowo mogłyby przebywać także chore maluchy, które na co dzień są pod opieką hospicjum domowego. Zdarza się, że rodzic chorego dziecka sam jest chory i nie decyduje się na pójście do szpitala, bo nie ma co zrobić z dzieckiem. Byłaby więc też możliwość, żeby przebywały tam czasowo również dzieci, które są w hospicjum domowym - dodała prezes fundacji.

Według organizatorów, akcja ma poparcie prezydent Łodzi oraz prezesa łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Partnerem akcji jest Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi, której studenci zdecydowali się wręczać symboliczne cegiełki zamiast kwiatów na obronach prac dyplomowych.

Fundacja Gajusz działa od kilkunastu lat. Jest organizacją pomagającą dzieciom przewlekle i nieuleczalnie chorym, głównie onkologicznie, oraz ich rodzinom. Od 2005 roku prowadzi Hospicjum Domowe - wielospecjalistyczną, całościową opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami. Współpracuje ze szpitalem dziecięcym przy ulicy Spornej w Łodzi. Po opieką hospicjum domowego jest 35 dzieci; ponad sto najmłodszych korzysta z innych form pomocy. (PAP)

szu/ pad/