Ten rok może być rekordowy pod względem liczby szkół wytypowanych przez samorządy do likwidacji, przekształcenia bądź oddania ich do prowadzenia przez lokalne stowarzyszenia. Zmienione przepisy dają samorządom pełną swobodę – nie obowiązuje wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.
W Opolskiem nawet kilkanaście szkół może w tym roku zostać zamkniętych. W podkarpackiej gminie Tarnowiec ma zostać zlikwidowanych aż sześć podstawówek, w podolkuskiej gminie Trzyciąż zniknąć mają trzy szkoły. Wójt podkarpackiej gminy Bircza, wysłał do kuratorium pismo informujące o zamiarze likwidacji czterech szkół podstawowych. Powodem decyzji są demografia i finanse.
Przeciwko likwidacji wiejskich szkół protestują przede wszystkim rodzice.
 – Ustawa o finansach publicznych zagraża wiejskim szkołom, bo gminy nie dostały wystarczającego wsparcia na ich utrzymanie – uważa Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. – Związana z likwidacją szkół zapaść wsi nie może postępować – podkreśla. Dlatego kierowana przez nią organizacja zamierza przygotować wytyczne, które mają posłużyć do pilnej zmiany przepisów. – Ogłosimy je w ciągu kilku miesięcy. Mamy nadzieję, że zainteresują się nimi zwłaszcza prezydent i parlamentarzyści – dodaje Kozińska-Bałdyga.
 
Źródło: Rzeczpospolita, 1.02.2011 r.