W opinii MEN, wydanej 12.05., dotyczącej postępowań prowadzonych przez kuratorów oświaty w sprawach związanych z planowaną w 2009 r. likwidacją szkół znalazł się zapis, że  „likwidacja może nastąpić bez względu na to, czy opinia (kuratora) była pozytywna, czy negatywna".  
Opinia MEN-u sprawia, że 26 maja radni gminy Szydłów woj. świętokrzyskie, zdecydują o likwidacji szkoły w Potoku, chociaż kuratorium oświaty negatywnie wypowiedziało się w tej sprawie. Do związków zawodowych idą już wypowiedzenia pracy dla nauczycieli.
28 maja zlikwidowane zostaną też szkoły w gminie Łopuszno (świętokrzyskie) : w Piotrowcu i Fanisławicach, a szkoły w Grabownicy i Sarbicach będą miały tylko klasy od zerówki do trzeciej. Zdzisław Oleksiewicz, wójt Łopuszna nie kryje zadowolenia z opinii ministerstwa. - Nareszcie jest porządek w oświacie. To my ją utrzymujemy, więc my powinniśmy o niej decydować. Urzędnik z kuratorium nie może nam przeszkadzać. Obecna pani kurator i jej poprzednik nie myśleli w kategoriach urzędniczych - mówi.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 15.05.2009 r.