Jak podkreśla Marek Michalak, zespół powstał w trosce o dobro dzieci przebywających w pieczy zastępczej, MOW-ach, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych oraz ich właściwe przygotowanie do samodzielnego, dorosłego życia. Liczne interwencje w tym zakresie, wpływające do biura rzecznika praw dziecka, pokazują, jak niespójne i nieskuteczne są obecne uregulowania, co w wielu przypadkach prowadzi do poważnego naruszania praw dziecka i jest przejawem nierównego traktowania.
- Szczegółowej analizie powinny zostać poddane przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i ustawy o pomocy społecznej. Mam nadzieję, że wspólnie wypracowane zmiany przyczynią się do poprawy sytuacji życiowej dzieci opuszczających pieczę zastępczą oraz ośrodki wychowawcze i resocjalizacyjne - mówi RPD.
W skład Zespołu weszli przedstawiciele świata nauki, praktycy oraz pracownicy biura rzecznika praw dziecka. Marek Michalak zaprosił także do współpracy ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej i ministerstwo sprawiedliwości.
To nie pierwszy zespół, który w ostatnim czasie powołał RPD. W ubiegłym roku Zespół do spraw standaryzacji pobytu dzieci w pieczy zastępczej wypracował dokument, który w znaczący sposób przyczyni się do skuteczniejszej realizacji praw dziecka wychowanków przebywających w pieczy zastępczej. Inny zespół wypracował natomiast standardy pobytu dzieci w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodkach socjoterapii w zakresie wychowania, edukacji i opieki, czego efektem jest specjalne rozporządzenie ministra edukacji narodowej.

RPD: nadzór pedagogiczny w MOW do poprawki>>