Przedszkola, szkoły i placówki oświatowe będą mogły być łączone w grupy. Zmniejszy to wydatki ponoszone przez samorządy na administrowanie placówkami.
Ministerstwo Finansów pracuje nad kompleksową zmianą ustawy o finansach publicznych. Celem nowelizacji jest uzdrowienie budżetów jednostek samorządu terytorialnego i zahamowanie tempa wzrostu ich zadłużenia.
Jednym ze sposobów na oszczędzenie samorządowych pieniędzy ma być zmiana przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn.), polegająca na wprowadzeniu możliwości łączenia przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, odpowiednio, w grupę przedszkolno-podstawową lub gimnazjalno-licealną. Grupa szkół będzie mogła składać się z kilku szkół tego samego typu. Ułatwi to zarządzanie placówkami i zmniejszy wydatki ponoszone przez samorządy na ich administrowanie.
Oszczędności zapewnić ma również modyfikacja przepisów dotyczących naliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli niepublicznych form wychowania przedszkolnego. Po nowelizacji, do wydatków bieżących ustalanych dla określenia wysokości tej dotacji nie będą wliczane wydatki odpowiadające wysokości opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym pięciogodzinny wymiar bezpłatnych zajęć, do którego zapewnienia obliguje gminę art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty. To samo rozwiązanie przyjęte zostanie w stosunku do opłat za korzystanie z wyżywienia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez gminę.
Na podstawie projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 8 grudnia 2011 r.
Opracowanie: Monika Sewastianowicz, RPE, WKP