- Rząd przeznaczył na najwyższej jakości nowoczesny sprzęt – drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań czy oprogramowanie, rekordową sumę 1,2 mld złotych. Pamiętamy jednak o tym, że edukacja to przede wszystkim ludzie, dlatego przeznaczymy dodatkowe środki na tworzenie zasobów wspierających szkoły, nie tylko sprzętowo, ale też merytorycznie – powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. - Stąd decyzja o przeznaczeniu 70 mln zł na szkolenia, narzędzia cyfrowe czy inne zasoby, aby potencjał sprzętu trafiającego do placówek był maksymalnie wykorzystany – dodała.

Czytaj: Laboratoria przyszłości również dla szkół niesamorządowych>>

 

Sprzęt pobudzi kreatywność

Od kwietnia bieżącego roku w dostarczanie do szkół nowoczesnego sprzętu w ramach „Laboratoriów Przyszłości” zaangażowane jest Dell EMC– jedno z największych przedsiębiorstw technologicznych na świecie. Jak podkreślił Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny koncernu w Polsce, możliwość codziennego korzystania z innowacyjnych urządzeń przez dzieci i młodzież, niezależnie od ich miejsca zamieszkania czy statusu materialnego, jest inwestycją w przyszłość całego społeczeństwa.

- Dzisiejsi uczniowie mogą niebawem tworzyć rzeczy dla nas niewyobrażalne. Jednak warunkiem koniecznym do pobudzenia ich kreatywności i ciekawości świata jest zapewnienie im możliwości samodzielnego obcowania z nowoczesną techniką” – zauważył Dariusz Piotrowski. Justyna Orłowska dodała, że poprzez takie programy jak „Laboratoria Przyszłości”, konsekwentnie rozwijane są u uczniów kompetencje przyszłości w tzw. kierunkach STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

- Realizacja projektu pozwoli milionom młodych Polaków uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. To także oferta skierowana do młodzieży z Ukrainy, która trafiła do naszych szkół. Technologie nie znają żadnych barier czy granic stwarzając możliwości rozwoju i spełnienia marzeń każdemu – podkreśliła Justyna Orłowska.(ms/pap)