Czy należy się i w której szkole należy wypłacić zasiłek na zagospodarowanie?
Nauczycielka posiadająca tytuł zawodowy licencjat podjęła pracę od września 2009 r. na stanowisku nauczyciela w jednej ze szkół w pełnym wymiarze godzin. Tam zdobyła stopień nauczyciela kontraktowego w dniu 12 lipca 2010 r. We wrześniu 2010 r. nadal pracowała w tej szkole w niepełnym wymiarze godzin, ale jednocześnie podjęła pracę w drugiej szkole na zastępstwo do dnia 31 sierpnia 2011 r. wskazując ją jako podstawowe miejsce zatrudnienia (praca w wymiarze 16/18 etatu). Od września 2011 r. została zatrudniona ponownie w dwóch szkołach, w tej wskazanej jako podstawowa na 7,7/18.
Nauczycielka pracując studiowała zaocznie i w dniu 13 lipca 2011 r. uzyskała stopień magistra.
Ponadto złożyła wniosek o wypłatę zasiłku na zagospodarowanie.
Która ze szkół jest zobowiązana do wypłaty zasiłku na zagospodarowanie, (w tej w której uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego pracuje nadal)?
Moim zdaniem do wypłaty zasiłku na zagospodarowanie zawsze zobowiązana jest szkoła będąca podstawowym miejscem zatrudnienia nauczyciela. Natomiast w pytaniu nie podano kiedy nauczycielka złożyła wniosek o zasiłek na zagospodarowanie. Jeśli wnioskowała rok po uzyskaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, zasiłek nie przysługuje.
Na podstawie art. 61 ust. 1-3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), nauczyciel który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłku.
 
Monika Jabłońska