Pytanie
Mamy umowę najmu na salę sportową w szkole ze stowarzyszeniem uczącym dzieci gry w koszykówkę. Stowarzyszenie ma następujący zapis w umowie najmu "Bez pisemnej zgody Wynajmującego, Najemca nie ma prawa oddawania przedmiotu najmu ani w całości ani w części w podnajem, ani do bezpłatnego używania podmiotom trzecim. Zastrzeżenie to dotyczy również korzystania z przedmiotu najmu przez osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z którymi Najemca wchodzi w jakiekolwiek związki prawne lub gospodarcze".
Okazuje się, że prawdopodobnie stowarzyszenie wpuszcza na salę sportową grupę osób nie będącą członkami danego stowarzyszenia (czekamy na dostarczenie listy członków).
Co w takim wypadku można zrobić?
Jak się ma kwestia odszkodowania w razie wypadku osoby nie uprawnionej do korzystania z sali sportowej?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2012 r.
Właściciel sali sportowej może wypowiedzieć umowę najmu tej sali w trybie natychmiastowym, z winy najemcy. Natomiast, co do kwestii odpowiedzialności za ewentualne wypadki na sali trudno jest mi się wypowiedzieć, gdyż nie znam treści umowy. Umowa powinna zawierać postanowienie, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób (dzieci) uczestniczących w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenie powinno ponosić stowarzyszenie, ewentualnie w przypadku gdy właścicielem sali jest szkoła i na tej sali trenują uczniowie tej szkoły, to odpowiedzialność mogłaby być solidarna, tj. szkoły i stowarzyszenia. Dyrektor szkoły jest bowiem odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom przebywającym na terenie szkoły.
Wynajmujący - szkoła ponosiłby odpowiedzialność cywilną zawsze (ewentualnie karną w przypadku rażących uchybień w zakresie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym ze sprzętu i urządzeń znajdujących się na sali sportowej), gdy można mu przypisać winę, np. miał świadomość, że drabinki wiszące na ścianach są uszkodzone, a mimo tego nie dokonał ich naprawy lub usunięcia i w czasie korzystania z nich dziecko uległo wypadkowi. W takim przypadku, odpowiedzialność najemcy – stowarzyszenia byłaby wyłączona.
W mojej ocenie, wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za wypadek osób przebywających na sali sportowej spoza stowarzyszenia, o których obecności na sali wynajmujący nie wie. Odpowiedzialność właściciela nie jest bowiem nieograniczona.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 667 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c., bez zgody wynajmującego najemca nie może czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy. Jeżeli najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W opisanym przypadku umowa najmu wprost zabraniała stowarzyszeniu podnajmowania lub użyczania sali osobom trzecim. Po rozwiązaniu umowy najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
Alicja Brzezińska