"Nasze szkoły" to pierwszy taki projekt w kraju. Ma on pomóc rodzicom w znalezieniu informacji o wybranej szkole i w porównaniu jej z innymi placówkami. W tworzeniu portalu uczestniczyli: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty i Okręgowa Komisji Egzaminacyjna.

"Ten portal to wirtualne drzwi do placówek. Można tam znaleźć informacje, w czym szkoła się specjalizuje i jakie są jej mocne strony. Mam nadzieję, że zgromadzenie informacji w jednym miejscu będzie ułatwieniem w poszukiwaniu szkoły marzeń dla naszych dzieci" – powiedziała PAP zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Cięciak. Dodała, że serwis będzie stale rozbudowywany.

W najbliższych 2-3 tygodniach mają być dodane informacje o szkołach specjalnych z uwzględnieniem ich specyfiki oraz rozbudowana prezentacja szkół zawodowych poprzez dołączenie listy zawodów, w których kształceni są uczniowie.

Do serwisu wprowadzono wyniki egzaminów z lat 2010-2014 blisko 96 tys. krakowskich uczniów. Prezentowane są także wyniki ewaluacji zewnętrznej dla 227 szkół. Twórcy portalu podkreślają, że „Nasze szkoły” to nie ranking szkół, ale pokazanie pracy każdej placówki i jej wyników w kilkuletniej perspektywie.

W portalu dostępne są m.in. informacje o liczbie uczniów i nauczycieli w szkole, warunkach lokalowych, frekwencji, zajęciach dodatkowych, specjalizacji, wynikach egzaminów i efektach kształcenia (m.in. ewaluacji, edukacyjnej wartości dodanej).

Każda szkoła może zaprezentować swoje mocne strony i realizowane projekty, może dodać galerię zdjęć i filmów. Dyrektorzy szkół wprowadzają do portalu zaledwie ok. 5 proc. informacji, pozostałe pochodzą z Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty i OKE.

"Nasze szkoły" obejmują zarówno placówki samorządowe, jak i niepubliczne. Miasto kupiło serwis (www.naszeszkoly.krakow.pl) w formie usługi, za którą do końca 2016 r. zapłaci 129 tys. zł.(PAP)