3 listopada, maturzyści będą pisali próbną maturę z matematyki, która od tego roku szkolnego jest przedmiotem obowiązkowym.
– Do dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) nie opublikowała choćby elektronicznej wersji tablic matematycznych, które będą obowiązywały podczas egzaminu próbnego i prawdziwego – mówi Jan Wojdałowicz, dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie.
Profesor Krzysztof Konarzewski, dyrektor CKE, zapewnia, że tablice zostaną przekazane maturzystom razem z arkuszami próbnej matury i następnie opublikowane na stronie internetowej Komisji. Maturzyści powinni je już znać, aby móc się przygotować do egzaminu.
Kontrowersje budzi też termin pisemnego egzaminu zawodowego. Od tego roku rozpoczyna się o godz. 12, a nie jak dawniej o 9. – Tak późny termin jest nieuzasadniony, zwłaszcza że młodsze klasy mają w tym dniu wolne – mówi Bogna Skoraszewska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
Ponadto CKE nie podało jeszcze godzin egzaminów w terminie dodatkowym. Zdają je maturzyści, którzy z uzasadnionych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu wcześniej. Dyrektorzy obawiają się, że może zaistnieć sytuacja, gdy uczeń zdający matematykę i fizykę nie będzie mógł przystąpić do jednego z egzaminów, bo będą się odbywać w tym samym czasie. Krzysztof Konarzewski zapewnia jednak, że terminy nie będą się pokrywały.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 29.10.2009 r.