Nowacka zwróciła uwagę, że przy ministrze edukacji powstały liczne rady i trwają prace nad powołaniem kolejnych. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach powołane zostanie "ciało doradcze składające się z organizacji pozarządowych". Dodała, że nabór do takiej rady będzie otwarty. "Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu odbędzie się pierwsze spotkania, również z organizacjami pozarządowymi, które przez lata pokazały jak ważne są dla kształtowania edukacji, również do współpracy z rodzicami" - powiedziała.

 

Nowacka: Nie ma szkoły bez nauczycieli>>

 

Minister przypomniała, że od 1 września będą obowiązywały nowe zasady dotyczące lekcji religii i etyki - oba przedmioty nie będą wliczane do średniej ocen. Poinformowała, że w najbliższych dniach podpisze nowelę rozporządzenia przewidującego, że w przypadku religii będzie możliwość łączenia grup. Przekazała, że na początku lipca odbędzie się spotkanie ws. nowego przedmiotu edukacja zdrowotna (wspólnego przedsięwzięcia MEN, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystki - PAP) z "zainteresowanymi grupami, w szczególności zajmującymi się poszczególnymi segmentami zdrowia, towarzystwami, izbami medycznymi". "Tak, byśmy mieli pewność, że zespół, który już pracuje nad programem, będzie mógł zawrzeć wszystkie potrzebne aspekty - dodała.

 

Przypomniała, że nowa władza "w szybkim tempie" zmieniła władzę w kuratoriach oświaty, które przez ostatnich osiem lat "były siedliskiem patologii i upartyjnienia". Nowi kuratorzy - zaznaczyła - wygrali konkursy, są niepolityczni, zaangażowani, doskonale rozumieją szkołę. Wszystkim szesnastu kuratorom podziękowała za ostatnie pół roku, podkreślając, że "jest dumna z ich pracy". Nowacka przekazała, że w przyszłym tygodniu zostanie też opublikowana uszczuplona podstawa programowa. (ms/PAP)