Projekt procedować będą na wspólnym posiedzeniu: Komisja Edukacji i Młodzieży oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Według proponowanych przepisów wysokość rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej ma wynosić 0,4 proc. łącznej kwoty oświatowej subwencji ogólnej. Do 1 stycznia 2012 r. rezerwę stanowiło 0,6 proc. tej kwoty. Zmieniła to jednak ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 191, poz. 1370 z późn. zm.), która zmniejszyła rezerwę do 0,25 proc. łącznej kwoty subwencji.

Projekt wniosły same komisje. Celem wprowadzenia zmian jest przekazanie większych środków na dofinansowanie takich zadań jak: pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w remontach obiektów oświatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i  zdarzeń losowych, wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne nowych pomieszczeń do nauki, koszty odpraw dla zwalnianych nauczycieli.  

Wnioskodawcy podkreślają także, że zwiększenia rezerwy wymaga zapewnienie sprawnej realizacji zadań gmin związanych z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego. Przepisy miałyby obowiązywać z mocą wsteczną, od 1 stycznia 2012 r.