Placówki oświatowe będące obecnie zakładami budżetowymi do końca grudnia 2010 r. muszą być przekształcone w jednostki budżetowe do 31 grudnia 2010 r., wynika z ustawy z 27 sierpnia 2009 r. wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że tryb likwidacji nie oznacza zakończenia działalności placówki w rozumieniu ustawy o systemie oświaty. Organy stanowiące (np. rada gminy) muszą podjąć jedynie uchwałę o likwidacji placówki w celu przekształcenia w jednostkę budżetową.
Ustawa wprowadzająca stanowi także, że pracodawca musi najpóźniej 30 dni przed terminem zakończenia likwidacji zakładu zaproponować pracownikom nowe warunki pracy. Jeśli tego nie zrobi, stosunki pracy ulegają wygaszeniu, najpóźniej 31 grudnia 2010 r.
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, podkreśla, że nawet, jeśli samorząd zaproponuje nauczycielowi mianowanemu pracę w nowej placówce, to i tak będzie mu przysługiwać odprawa na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela. Z taką interpretacją nie zgadza się Ministerstwo Finansów. Magdalena Kobos, rzecznik resortu, wyjaśnia, że gdy nie dojdzie do likwidacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, nie ma podstawy do rozwiązywania stosunków pracy z zatrudnionymi nauczycielami, a tym samym wypłacania im odpraw. Karta Nauczyciela mówi bowiem o całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły.
Samorządy otrzymały też możliwość racjonalizacji zatrudnienia, bez podawania przyczyn zwolnienia. Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, uważa jednak, że takie przepisy są niekonstytucyjne i zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: Gazeta Prawna, 18.03.2010 r.