- Żeby zakończyć ten stan niepewności i przeciąć wszystkie wątpliwości, ostatecznie we wtorek premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszystkie matury odbyły się, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów, a potem mogli - jeśli będzie taka ich wola - wstępować na studia wyższe - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Sprawdź w LEX: Wynagradzanie nauczycieli oraz pracowników szkoły za okres strajku >

 

Wszyscy dopuszczeni do matury?

O pomysłach rządu na rozwiązanie kryzysu nowelizacją wspominał Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. Mówił. że nauczyciele w czasie strajku nie mogą zostać zmuszeni do udziału w radach pedagogicznych, pojawił się więc pomysł, by zmienić przepisy ustawy o systemie oświaty. Mówił, że rząd szykuje przepisy, które mają pozwalać na dopuszczenie do matury wszystkich uczniów ostatnich klas ponadgimnazjalnych do zdawania matury.

 

Matura dla każdego? Resort rozważa zmianę przepisów>>

 

- To farsa, takie rozwiązanie premiować będzie uczniów, którzy przez trzy lata nie przykładali się do nauki. To też brak szacunku do pracy nauczycieli - oceniał wiceprezes ZNP. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej mówił natomiast, że nie otrzymał informacji o takim pomyśle.


Sejm gotowy do rozpatrzenia

- Nie ma jeszcze decyzji, kiedy Sejm zajmie się rządowym projektem noweli prawa oświatowego dotyczącym matur; decyzja w tej sprawie zapadnie, kiedy projekt wpłynie do Sejmu i zapoznamy się z jego uzasadnieniem - powiedziała w środę wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

 

Minister nauki Jarosław Gowin podkreślił, że jest przekonany, że przepisy zostaną uchwalone do piątku. Zagwarantują, że każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego.

 

Sprawdź w LEX:

Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej od 1 stycznia 2019 r. >

Kalendarz zadań dyrektora - Kwiecień 2019 >

Czy dyrektor może sklasyfikować uczniów za strajkujących nauczycieli? >

Czy rodzic ucznia szkoły podstawowej ma prawo odwołać się od oceny zachowania wystawionej przez nauczyciela w klasyfikacji śródrocznej? >

Więcej na ten temat znajdziesz w LEX Prawo Oświatowe. Czytaj komentarze ekspertów, śledź najnowsze zmiany w prawie i zadawaj pytania >