Anna Zalewska wystartuje do Parlamentu Europejskiego z jednego z pierwszych miejsc na liście PiS, ma więc dużą szansę na mandat. W Wśród "jedynek" są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski i Anna Fotyga.

 

NSA: Podręcznik do informatyki wycofany z powodu płyty CD>>

 

Ucieczka minister

Nie wiadomo, kiedy minister miałaby przestać pełnić swoje obowiązki, być może już na czas kampanii. Taki zamiar ma np. Joachim Brudziński.

- Ja jestem zdecydowanie zwolennikiem tego, aby na czas bezpośredniej kampanii po zarejestrowaniu list - jeżeli uzyskam taką zgodę oczywiście pana premiera - wziąć urlop, żeby móc spokojnie prowadzić kampanię i żeby nie było też takiego zarzutu, że wykorzystuje się stanowiska ministerialne do takich czy innych działań - mówił szef MSWiA.

 

Pomysły minister na rozwój kariery nie budzą entuzjazmu związków zawodowych.
- Dajmy jedynkę dla Anny Zalewskiej -„jedynki” do PE - napisał na Twitterze Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Z kolei posłanka PO Kinga Gajewska z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży pytała minister: "- Jak Pani śmie uciekać do Parlamentu Europejskiego?".

 

Z MSWiA do MEN

Jarosław Zieliński z wykształcenia jest polonistą. W latach 1990–1994 i 1998–2003 zasiadał w radzie miejskiej w Suwałkach. W 1998 kierował Urzędem Rejonowym w Suwałkach. W latach 2002–2004 pełnił funkcję burmistrza Dzielnicy Warszawa-Śródmieście. W latach 1992–2000 zasiadał w zarządzie głównym Porozumienia Centrum. Od 2001 należy do Prawa i Sprawiedliwości, jest członkiem zarządu głównego PiS, przewodniczy partyjnej komisji etyki. Od 12 stycznia 2008 do zlikwidowania tego stanowiska 10 października 2009 był sekretarzem generalnym PiS.

 

23 października 2003 objął mandat posła na Sejm IV kadencji (wszedł na miejsce Krzysztofa Jurgiela wybranego w wyborach uzupełniających do Senatu). Był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W wyborach w 2005 został wybrany na posła na Sejm V kadencji w okręgu białostockim.  14 listopada 2005 powołano go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, odwołano go z dniem 6 maja 2006 w związku ze złożoną przez niego rezygnacją. Od 31 maja 2006 do 20 listopada 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Samorządu Terytorialnego. Od 18 listopada tegoż roku powołany na sekretarza stanu w MSWiA.