Dotyczy: umowy zlecenie w związku z realizacja projektu w ramach Działania 9.1.2 przez szkołę (projekt współfinansowany ze środków UE). Zwracam się z prośbą o przekazanie uwag do umowy zlecenie na wykonanie czynności związanych z pełnieniem funkcji kierownika projektu. Umowa jest zawarta pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego (organem prowadzącym), a dyrektorem szkoły. W budżecie projektu przewidziano wynagrodzenie miesięczne dla kierownika projektu (bez uwzględniania godzin pracy na rzecz projektu w miesiącu). W związku z tym w umowie jest zapis, że wynagrodzenie miesięczne wynosi 1000 zł brutto.
Czy w ww. umowie zlecenie można jednocześnie zawrzeć zapis: "Potwierdzeniem wykonania czynności jest składanie w okresach miesięcznych przez Zleceniobiorcę harmonogramu zrealizowanych zadań w wymiarze nie mniejszym niż 35 godzin średniomiesięcznie."
Umowę zlecenia – w odróżnieniu od umowy o pracę, charakteryzuje równorzędność podmiotów ją zawierających.
Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną i jako taka podlega ogólnej zasadzie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej k.c., polegającej na swobodzie zawierania umów. Zgodnie bowiem z zapisem art. 3531 k.c., strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze stosunku), ustawie, ani zasadom współżycia społecznego. Zgodnie z zapisem art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Z definicji zlecenia wynika, że może być ono wykonywane nieodpłatnie. Fakt ten musi jednak być zastrzeżony w umowie, bądź wynikać z okoliczności. Strony mogą ukształtować wysokość wynagrodzenia w treści umowy w sposób dowolny. Może to być podanie w szczególności pewnej określonej kwoty, bądź też przyjęcie pewnej stawki godzinowej. Z przedstawionej sytuacji wynika, że wynagrodzenie kierownika projektu, przewidziane w szczegółowym budżecie wniosku o dofinansowanie w ramach działania 9.1.2 PO KL nie zostało w żaden sposób uzależnione od przepracowania określonej liczby godzin w miesiącu. Podobnie postąpiono zawierając umowę zlecenia z kierownikiem projektu określając przysługującą mu kwotę miesięcznego wynagrodzenia. Warto zauważyć, że w przypadku umowy zlecenia – w odróżnieniu od umowy o pracę – nie obowiązują zasady określone w art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, 94 z późn. zm.), zgodnie z którymi pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zasady te nie znajdują zastosowania przy umowie zlecenia. Przyjmujący zlecenie sam bowiem określa sobie czas pracy. Zawarcie proponowanego zapisu mogłoby – moim zdaniem – powodować pewne niejasności, z uwagi na brak wzmianki o konsensusie stron. Z drugiej jednak strony umowa zlecenia podlega zasadzie swobody umów. Może więc warto np. byłoby dodać zapis wskazujący na fakt, iż to strony wspólnie uzgodniły powyższą kwestię. Narzucenie z góry przez dającego zlecenie ustalonego czasu pracy, może bowiem wskazywać na podporządkowanie przyjmującego zlecenie, względem dającego zlecenie. Jest to zaś charakterystyczna cecha umowy o pracę, a nie umowy zlecenia. Należy bowiem podkreślić, że nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną, jeżeli zachowane są warunki, o których wspomniano powyżej (tzn. wykonywanie w określonym miejscu i czasie pracy określonego rodzaju pod kierownictwem pracodawcy i na jego rzecz).

Agata Piszko