Czy osoba legitymująca się dyplomem ukończenia studiów magisterskich 5-letnich na kierunku pedagogika w zakresie pedagogiki socjalnej i opiekuńczej oraz świadectwem ukończenia studiów podyplomowych trzy semestralnych w zakresie zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego (90 godzin zajęć teoretycznych i 268 godzin zajęć praktycznych 150 godzin praktyki) posiada wystarczające kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciel przedszkola?
Moim zdaniem osoba, o której mowa w pytaniu posiada kwalifikacje do nauczania w przedszkolu.
Na podstawie § 4 ust. 1 pkt 1 w związku z § 2 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określania szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400) - dalej r.k.w.n., kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela m.in. w przedszkolach, z zastrzeżeniem § 11 ust. 2-4, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymienione w pkt 1i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 207, poz. 2110), kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej może być prowadzone w zakresie:
1) przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć), jeżeli:
a) program studiów zapewnia przygotowanie merytoryczne absolwentów studiów wyższych zawodowych lub studiów magisterskich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć) zgodnie z zakresem podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, określonej w odrębnych przepisach, a ponadto został opracowany z uwzględnieniem posiadanego przez uczestników studiów podyplomowych przygotowania, tak aby studia umożliwiały uzyskanie wiedzy i umiejętności odpowiednich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć),
b) w trakcie studiów są realizowane zajęcia z zakresu dydaktyki przedmiotowej,
c) studia są prowadzone w wymiarze co najmniej 350 godzin i trwają co najmniej trzy semestry.
 
Uwagi
 
W przypadku wątpliwości w ocenie kwalifikacji nauczyciela należy zwrócić się o pomoc do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, który na podstawie art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) nadzoruje zgodność zatrudnienia nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami.
 
Monika Jabłońska