Pytanie
Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi, który nie podpisał oświadczenia, że będzie przestrzegał przyjętego w szkole Kodeksu Etyki Nauczycieli?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Jeżeli Kodeks Etyki Nauczycieli został przyjętym uchwałą rady pedagogicznej danej szkoły, uzupełniającą statut szkoły i regulamin rady pedagogicznej, to nauczyciele zobowiązani są do zapoznania się z kodeksem etycznym i przestrzegania go w życiu zawodowym i prywatnym. Nie jest potrzebne oświadczenie obligujące do przestrzegania przyjętego w szkole Kodeksu Etyki Nauczycieli.
Uzasadnienie
Zagadnienia etyki nauczycielskiej poruszane są w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, gdzie w art. 9 ust. 1 pkt 2 KN określa się, iż stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która przestrzega podstawowych zasad moralnych. Poza tym, nie istnieje aktualnie w prawie obowiązujący wzór zbioru norm etycznych nauczycieli, który by obowiązywał wszystkich nauczycieli pracujących w szkołach. Społeczności nauczycielskie poszczególnych szkół mogą tworzą własne kodeksy etyki, które jako dobrowolna umowa nauczycieli określają zasady, którymi kierują się nauczyciele danej szkoły. Są one dokumentem dobrowolnym, przyjętym autonomiczną decyzją nauczycieli w danej szkole, uzupełniającym statut szkoły i regulamin rady pedagogicznej. Nie mogą być one sprzeczne z przepisami prawa dotyczącymi postępowania nauczycieli. Nauczyciele określonej szkoły zobowiązani są do zapoznania się z kodeksem etycznym i przestrzegania go w życiu zawodowym i prywatnym. Nie istnieją natomiast żadne przepisy obligujące szkoły do opracowywania kodeksów etyki nauczycielskich. Każdy członek rady pedagogicznej, nawet, gdy był nieobecny na zebraniu rady jest zobowiązany do realizacji i przestrzegania podjętych uchwał i postanowień. Jeżeli w szkole sformułowano zapis prawa wewnętrznego (zgodnego z aktualnym prawem zewnętrznym) dotyczący kodeksu etyki nauczycielskiej, z którym zostali zapoznani nauczyciele, to stał się on obowiązujący w szkole. Odmowa jego respektowania zagrożona jest karą porządkową lub dyscyplinarną. Pociągniecie do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub porządkowej oraz wymierzona kara zależą od charakteru konkretnego przewinienia nauczyciela.
Bożena Barszczewska