Pytanie
Stowarzyszenie prowadzi przedszkole publiczne. Zatrudnienie na podstawie ustawy z dnia 26 stycznia 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego obowiązuje nauczycieli przedszkola?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2012 r.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych mają prawo do urlopu w wysokości 35 dni roboczych. Termin urlopów poszczególnych nauczycieli określany jest w tym wypadku w planie urlopów.
Zgodnie z art. 153 § 2 k.p. prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym następującym po roku, w którym podjął pierwszą pracę.
Wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Urlopu udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi na tak zwane "żądanie".
Co do zasady nauczyciele przedszkoli mają 35 dni urlopu. Jeśli jednak zatrudnieni są na podstawie przepisów k.p. to w zależności od ich stażu pracy będą mieć 20 lub 26 dni urlopu.
Marta Handzlik