Sposób przeprowadzania konkursów na dyrektora szkoły lub placówki opisał Piotr Szudejko.
Organizację szkolnictwa określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1991 r. Nr 95, poz. 425, z późn. zm., w dalszej treści artykułu zwana ustawą o systemie oświaty). Zgodnie z art. 5 ustawy o systemie oświaty, szkoły i placówki mogą mieć charakter publiczny lub niepubliczny, przy czym jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić wyłącznie szkoły i placówki publiczne.
Zakładanie i prowadzenie przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów, za wyjątkiem przedszkoli i szkół specjalnych, szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich należy do zadań własnych gmin (art. 5 ust. 5 ustawy o systemie oświaty), natomiast zakładanie i prowadzenie publicznych szkół specjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych, z wyjątkiem szkół i placówek o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, należy do zadań własnych powiatu (art. 5 ust. 5a ustawy o systemie oświaty), z wyjątkiem publicznych szkół artystycznych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania dla uczniów szkół artystycznych, a także placówek doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych.
Do zadań samorządu województwa należy zakładanie i prowadzenie publicznych zakładów kształcenia i placówek doskonalenia nauczycieli, bibliotek pedagogicznych oraz szkół i placówek o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym oraz publicznych kolegiów pracowników służb społecznych.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły i placówki, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych, na podstawie porozumienia z innymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz właściwymi ministrami. Jednostka samorządu terytorialnego może także przekazać prowadzenie szkoły o liczbie uczniów nieprzekraczającej siedemdziesięciu osobie fizycznej lub prawnej, z wyjątkiem osób prawnych, utworzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego lub osób prawnych, w których jednostka samorządu terytorialnego posiada udziały lub akcje. Więcej>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów