Proszę o interpretację zapisu art. 16 ust. 8-10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., dotyczącego decyzji dyrektora szkoły zezwalającej na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą a zwłaszcza terminu składania wniosku przez rodziców.
Dziecko upośledzone umysłowo jest uczniem szkoły publicznej i realizuje zajęcia w formie indywidualnego nauczania w domu. W najbliższej okolicy od 1 września 2010 r. rusza placówka specjalistyczna (OREW) umożliwiająca takim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego na podstawie wniosku rodziców i decyzji dyrektora szkoły. Rodzice nie złożyli wniosku do dyrektora szkoły w terminie wskazanym w art. 16 ust. 10 u.s.o., ponieważ trwały jeszcze wtedy formalności związane z uruchamianiem nowej placówki.
Czy odstępstwo od tego terminu jest w takim przypadku możliwe i jak tego typu sprawa wygląda, kiedy w trakcie roku szkolnego rodzic zechce, dla dobra dziecka, przenieść go ze szkoły publicznej do OREW-u?

Możliwość spełniania przez dziecko, w tym dziecko z upośledzeniem umysłowym obowiązku szkolnego poza szkołą została uregulowana jednoznacznie w art. 16 ust. 8, 10 i 11 u.s.o.
Podany w przepisie ust. 10 termin złożenia wniosku przez rodziców (do 31 maja) do dyrektora szkoły z prośbą o wydanie zezwolenia na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą nie ulega zmianie.
Uczniowie z upośledzeniem umysłowym podlegają wszystkim regulacjom u.s.o., bowiem organizacja kształcenia specjalnego jest tożsama z organizacja kształcenia ogólnodostępnego.

Teresa Serafin