Ograniczenie wynagrodzenia w związku z zawieszeniem w pełnieniu obowiązków nauczyciela, na podstawie art. 84 ust. 1 KN, następuje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. W okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie przysługują dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Zgodnie z treścią art. 20 ust. 2 KN, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wysokośc odprawy

Sposób ustalenia wysokości odprawy będzie więc uzależniony od rodzaju stosunku pracy. Z wykładni językowej treści art. 20 ust. 2 KN wynika, że w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania odprawa ustalana jest w oparciu o stawkę wynagrodzenia zasadniczego. Przepis ten jednakże nie posługuje się sformułowaniem "wynagrodzenia ostatnio pobieranego", ani nie odsyła do zasad obowiązujących przy obliczaniu np. ekwiwalentu pieniężnego. W związku z tym odprawa ta, mimo zastosowania ograniczenia wynagrodzenia na podstawie art. 84 ust. 1 KN, będzie się odwoływała do stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z tabeli – z uwzględnieniem stopnia awansu zawodowego nauczyciela, kwalifikacji i poziomu wykształcenia. Tak więc, odprawa z art. 20 ust. 2 KN nie ma związku z wynagrodzeniem ograniczonym na podstawie art. 84 ust. 1 KN.
Natomiast w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, przepis art. 20 ust. 2 KN w zakresie odprawy ustala się w oparciu o zasady określone w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.r.s.p. Przepis art. 8 u.r.s.p. wskazuje wysokość odprawy, ale i sposób jej wyliczenia – odsyłając do zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (art. 8 ust. 3 u.r.s.p.).

W przypadku nauczycieli zastosowanie będzie miało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) – dalej r.w.e.z.u. W zakresie wynagrodzenia zasadniczego, stwierdza ono, że składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 2 ust. 1 r.w.e.z.u.). Treść przepisu należy zastosować odpowiednio, a więc z tym zastrzeżeniem, że "miesiąc wykorzystania urlopu" należy zastąpić "miesiącem rozwiązania stosunku pracy". Stwierdzenie, że wynagrodzenie to ustalane jest w "wysokości należnej" oznacza, że chodzi o taką stawkę wynagrodzenia, która nauczycielowi przysługuje. Oznacza to, że wynagrodzenie zasadnicze musi być ustalone w oparciu o wynagrodzenie, ograniczone na podstawie art. 84 ust. 1 KN.

Krzysztof Lisowski