Jak rozliczać dodatkową godzinę przydzieloną dla nauczyciela?
Mówi się o tygodniowej nieobecności nauczyciela, to w wyniku tego obniża się o 1 godzinę, a co wtedy jeśli nauczyciel wyznaczył dzień np. środę na realizację tej godziny a w danym dniu przebywa na zwolnieniu lekarskim lub w ten dzień wypada 11 listopada 2009 r., czy zwolnienia lekarskie się sumuje (1 dzień, 3 dni, itp.)?

Krótkie okresy niezdolności do pracy powinny być sumowane w tygodnie i rozliczane po upływie półrocza.
Zgodnie z treścią art. 42 ust. 3c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, wymiar zajęć dodatkowych ulega stosownemu obniżeniu za każdy tydzień niezdolności nauczyciela do pracy, w półrocznym okresie rozliczeniowym. Z uwagi na fakt, iż nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy (art. 42c ust. 1 KN) - za tydzień usprawiedliwionej nieobecności z powodu niezdolności do pracy trzeba rozumieć pięć dni roboczych.
Wprawdzie treść przepisu nie wyraża wprost konieczności sumowania pojedynczych dni niezdolności do pracy, odnosząc się jedynie do pełnych tygodni, jednak zbyt literalna wykładnia tej normy prowadziłaby do wniosku, że nie można obniżać wymiaru zajęć dodatkowych w przypadkach krótkich niezdolności nauczyciela do pracy. Stąd też krótkie okresy niezdolności do pracy powinny być sumowane w tygodnie (rozumiane jako pięć dni pracy) i rozliczane po upływie półrocza.

Krzysztof Lisowski