Historycy związani z IPN napisali podręcznik dla maturzystów opisujący dzieje Polski od konferencji jałtańskiej do 2007 r. Zleceniodawcą jest Instytut Lecha Wałęsy. Współpracownicy byłego przywódcy "Solidarności" nie ukrywają, że pomysł na książkę powstał, gdy zaczęły się ataki na Wałęsę.
Na przełomie października i listopada podręcznik "Drogi do wolności. Drogi do wspólnej Europy" trafi bezpłatnie do uczniów klas maturalnych z Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Katowic, Szczecina i Białegostoku. Jego nakład wyniesie 40 tys. egzemplarzy.
Podręcznik powstał pod redakcją prof. Jerzego Eislera, który do współpracy zaprosił prof. Andrzeja Paczkowskiego, Antoniego Dudka, Andrzeja Friszkego i Pawła Sasankę. Wszyscy oprócz Andrzeja Friszkego są obecnie związani z IPN. Kilka miesięcy temu dwaj historycy tego samego Instytutu Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk napisali książkę o związkach byłego prezydenta z SB.
W obecnie wydanym podręczniku nie ma wzmianki o Wałęsie w kontekście ewentualnej współpracy z SB. Historycy tłumaczą to tym, że w ich publikacji Wałęsa pojawia się w roku 1980, a Cenckiewicz i Gontarczyk pisali o latach 70.
Instytut Lecha Wałęsy ma plan, by na początku przyszłego roku przeprowadzić wśród uczniów badania, które sprawdzą, jak książka została przez nich przyjęta. "Jeżeli się okaże, że pomysł się sprawdził, będziemy chcieli, żeby podręcznik co roku otrzymywali wszyscy maturzyści. Wtedy wystąpimy, by był on w całości finansowany z publicznych pieniędzy" - mówi Henryk Sikora z instytutu Lecha Wałęsy. Za pierwszą jego edycję zapłacili Instytut Lecha Wałęsy, MSZ i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziennik, 1 października 2008 r., Anna Nalewajk