Resort edukacji opublikował zbiorcze dane na temat wypoczynku uczniów podczas pierwszego miesiąca wakacji.

Najwięcej uczniów w Warszawie

Jak podaje MEN, dzieci i młodzież wypoczywają w 44 krajach, między innymi na Węgrzech, w Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Szwecji, Albanii, Francji, Austrii, Bułgarii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Maroku, Malezji, we Włoszech, na Litwie i Malcie.

Jeżeli chodzi o Polskę, to jak wynika ze zgłoszeń organizatorów - podczas wakacyjnych wyjazdów najwięcej dzieci przebywa w Warszawie – 32637, Gdańsku – 21952, Krakowie – 16547, Zakopanem – 13012, Wrocławiu – 12795, Jarosławcu – 10142, Łebie – 9677, Jastrzębiej Górze – 9535.

Bez większych nieprawidłowości

W bazie wypoczynku prowadzonej przez MEN organizatorzy zarejestrowali ponad 26 tys. zgłoszeń. Najczęściej pojawiające się uchybienia miały charakter formalny, np. braki w kartach kwalifikacyjnych uczestników wypoczynku, brak wpisów w dziennikach zajęć, nieaktualne opinie straży pożarnej.

Ze względu na złe warunki atmosferyczne ewakuowano 12 obozów na terenie kraju. Tak było w Wielkopolsce, gdzie uczestnicy obozu harcerskiego zostali przeniesieni do szkoły, a potem wrócili do domów. W województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono w sumie 98 kontroli (stan na 23 lipca br.). W jednym przypadku, z uwagi na drugi stopień zagrożenia hydrologicznego, Państwowa Straż Pożarna podjęła decyzję o prewencyjnej ewakuacji obozu harcerskiego w miejscowości Czersk Świecki. Uczestnicy obozu (110 osób) zostali umieszczeni w pobliskiej szkole, gdzie spędzili dwie noce, po czym, zgodnie z planem zakończyli wypoczynek.

W województwie świętokrzyskim również ewakuowano 7 obozów, w sumie 180 uczestników. Obecnie liczba zgłoszonych na terenie województwa wypoczynków wynosi 92.Na jednym z obozów w województwie mazowieckim, w wyniku nawałnicy, na namiot przewróciło się drzewo. W wyniku tego zdarzenia lekkie obrażenia odniosła jedna uczestniczka.

Kuratoria likwidują dzikie miejsca wypoczynku

Decyzją Mazowieckiego Kuratora Oświaty zamknięto 1. Wypoczynek, gdzie doszło do nieprawidłowości dotyczących braku dokumentów poświadczających kwalifikacje wychowawców i organizatora.

Dodatkowo w wyniku kontroli zlokalizowano w całym kraju 4 wypoczynki, tzw. na dziko, czyli organizatorzy nie zgłosili wyjazdu do bazy wypoczynku i wyjazd dzieci był poza kontrolą służb W sumie organizatorzy wypoczynku zgłosili do kuratoriów oświaty 8 wypadków, m.in. złamania kończyn przez uczestników wypoczynku.