8 września rozpoczął się w Krakowie III Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie. Pięciodniowy kongres, którego organizatorami są m.in. Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Jagielloński oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska, odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Hasłem kongresu jest „Młodzież polska na obczyźnie - zadanie edukacyjne”. Uczestnicy podsumują dorobek wielu konferencji poświęconych szkolnictwu w skupiskach polskich za granicą oraz ocenią stan nauczania polskiej młodzieży na obczyźnie, wskazując jego główne problemy oraz sposoby ich rozwiązania. W programie kongresu znalazły się m.in. przygotowane przez ekspertów raporty prezentujące sposoby prowadzenia polityki edukacyjnej wśród swoich emigrantów przez kraje, które odnoszą na tym polu znaczące sukcesy.
Uczestniczący w kongresie wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki podkreślił, że w 2011 roku łączny budżet MEN na różne formy wspierania oświaty polskiej i polonijnej poza granicami kraju wynosi ponad 42 miliony złotych (dla porównania - w 2006 roku było to niecałe 30 mln zł).
Wiceminister Sielatycki zwrócił uwagę m.in. na rozpoczęcie przez MEN projektu Otwarta szkoła - system wsparcia dzieci migrujących (z wykorzystaniem środków z EFS), opracowanie „Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą" oraz ram programowych kształcenia uzupełniającego za granicą, uruchomienie internetowego podręcznika „Włącz Polskę" wraz z przykładowymi programami nauczania.
W "Deklaracji Krakowskiej" uczestnicy kongresu postulują m.in. stworzenie spójnego szkolnictwa i udzielanie przez rząd znaczącej pomocy placówkom oświatowym za granicą. Główny kierunek wspierania polskiej i polonijnej oświaty sygnatariusze Deklaracji określili jako "podtrzymywanie oraz rozwój znajomości języka i kultury polskiej, będących tworzywem w procesie konstruowania wielokulturowej tożsamości, otwartej zarówno na kraj pochodzenia, jak i kraj osiedlenia".
 
Źródło: MEN, 9.09.2011 r.; Serwis PAP Nauka w Polsce, 12.09.2011 r.