Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o systemie oświaty są zbyt restrykcyjne - uznało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Sztywne określenie, że gmina organizuje dowóz uczniom, których droga do szkoły przekracza 3 km (w przypadku dzieci realizujących obowiązkowe przygotowanie przedszkolne oraz uczniów klas I-IV) lub 4 km (w przypadku uczniów klas V-VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjów), powoduje, że regionalne izby obrachunkowe kwestionują wydatki gmin organizujących dowóz dzieci do placówek w większym, niż określony w ustawie, zakresie. Zdaniem resortu przepisy te należy zliberalizować, ponieważ w wielu przypadkach odległość nie jest jedynym czynnikiem, który warunkuje potrzebę organizacji dodatkowego transportu.
Po nowelizacji, której projekt ministerstwo przekazało do konsultacji społecznych, gmina ma mieć możliwość organizowania bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci nawet gdy odległość, jaka dzieli dom od placówki, jest mniejsza od tej określonej ustawą. 

Przepisy zostaną także doprecyzowane, z treści zniknie określenie "najbliższe przedszkole", które budziło do tej pory duże wątpliwości interpretacyjne. Zamiast tego przepis określał będzie, że gmina ma obowiązek dowożenia dziecka do przedszkola, w którym organ prowadzący zapewnił spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.