Według ustawodawcy dotychczasowe przepisy były zbyt restrykcyjne, określająć jedynie, kiedy gmina była zobowiązana zapewnić dziecku transport do szkoły. Wydatki samorządów, które decydowały się na zapewnienie dowozu w szerszym zakresie były często kwestionowane przez regionalne izby obrachunkowe. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która wprowadziła dotacje na przedszkola uelastyczniła również przepisy dotyczące dowozu dzieci do szkół, pozwalając gminom na organizację transportu nawet, gdy odległość z domu dziecka do szkoły jest mniejsza niż określona w ustawie.
– O dowozie uczniów powinny decydować gmina i jej możliwości finansowe, a nie odgórnie określone w przepisach odległości – wyjaśnia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Zmiany wprowadzone przez tzw. ustawę przedszkolną będą jednym z tematów XV Konferencji Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, która odbędzie się w dniach 26-27 września na Stadionie Narodowym w Warszawie>>
Gmina ma większą swobodę w organizowaniu transportu do szkoły
Po wejściu w życie ustawy przedszkolnej transport dzieci do placówek oświatowych nie zależy już wyłącznie od odległości. Gmina może zorganizować dowóz dzieciom, których droga do szkoły wynosi mniej niż odpowiednio 3 lub 4 km.