Redaktorzy serwisu postanowili sprawdzić poziom wiedzy gimnazjalistów, którzy zdawali tegoroczny egzamin. Wyniki eksperymentu są lekko przerażające.
Problematyczna okazała się odpowiedź na pytanie o to, ile dni ma rok - sporne jest, czy jest to: 360, 364 czy też 362 dni.
Żadnych wątpliwości nie budzi natomiast fakt, że kilogram pierza jest lżejszy niż kilogram kamieni.
Gorzej z geometrią. Tu pytania okazały się za trudne.
- Ej no, miało być łatwe - odpowiada oburzona gimnazjalistka zapytana, o wzór na pole kwadratu.
Odpowiedzi z geografii poszerzają horyzonty i rzucają zupełnie nowe światło na wiedzę o naszej planecie. Dowiedzieć możemy się m.in., że Ziemia to ósma planeta od Słońca (ewentualnie, że "siódma będzie" albo "Mars"), a kontynentami są Rosja, Ameryka Łacińska i "może Grenlandia".
Na szczęście sam egzamin nie sprawił odpowiadającym żadnych trudności.
- Z geografii to było łatwe, same a b c d, jakieś diagramy i tyle - komentuje jeden ze zdających.
Nie lepiej było z pytaniami z materiału objętego częścią humanistyczną egzaminu. Tu również można usłyszeć prawdziwe rewelacje - w Sejmie jest 74 posłów, a Polską rządzi koalicja PO-PiS.
Większym optymizmem napełniają odpowiedzi dotyczące daty bitwy pod Grunwaldem - większość odpowiadających pamięta, że liczba kończy się na 10. Problematyczny okazuje się niestety  początek. Odpowiedzi to: 1110, 1810, 1910 (zatem błąd jest nieduży, bo dotyczy tylko jednej cyfry).
Zbyt trudne niestety okazują się pytania o naszego narodowego wieszcza oraz o datę utraty przez Polskę niepodległości - najczęstszą odpowiedzią, która na nie pada, jest "nie wiem".
Pod filmami pojawiło się bardzo dużo pełnych oburzenia komentarzy. Internauci nie pozostawiają suchej nitki na gimnazjalistach przedstawionych w materiale. Obrywa się także reformie edukacji oraz formie egzaminowania, która - zdaniem internautów - polega na bezmyślnym rozwiązywaniu testów.
Wielu komentujących zwraca jednak uwagę, że montując film, prawdopodobnie wybrano najgłupsze odpowiedzi, a odpowiadający byli zestresowani po egzaminie. Pozostaje mieć nadzieję, że to właśnie oni mają rację.

Filmy dostępne są w serwisie Youtube:
-
część humanistyczna>>
-
część matematyczno przyrodnicza>>